Vše, co potřebujete vědět o testosteronu

Příliš vysoký? Příliš nízký? Tady je to, co potřebujete vědět o testosteronu, aby bylo vaše hormonální zdraví pod kontrolou.

Všichni chceme vědět, co se děje pod naší kůží. Od potravy, kterou přijímáme až po chemikálie v mycím prášku. Zkrátka existuje řada faktorů, které mohou ovlivnit naše hormony. Abychom lépe porozuměli těm magickým chemickým poslům, musíme nejprve vědět, jakou v prvé řadě mají úlohu.

Testosteron - mužský hormon, který je často špatně chápán. Sestavili jsme fakta o testosteronu a klíčové role, které hraje v našem těle, abychom vám pomohli lépe kontrolovat vaše hormonální zdraví:


Co je testosteron?

Testosteron je primárně mužský pohlavní hormon, stejně jako anabolický steroid. Je především spojen s mužskými charakteristikami a jeho klíčovou rolí ve vývoji mužských reprodukčních tkání. Ačkoli muži ho mají ve vyšším množství, ženy jej ve vaječnících také produkují.


Co dělá testosteron?

U mužů testosteron zahajuje vnitřní a vnější vývoj samčího plodu, včetně varlat a prostaty. To také hraje klíčovou roli v mužské pubertě: růst, zvýšená svalová a kostní hmota, tělní ochlupení a změny pohlavních orgánů. U mužů a žen testosteron vysílá signály do těla, aby generoval nové krvinky pro posílení svalů a kostí v období puberty. Jeho úroveň ovlivňuje pohlavní pohon mužů a žen.


Proč je testosteron důležitý?

Testosteron reguluje mnoho funkcí v našem těle, zejména mužských. Ve světě fitness je tento hormon pozoruhodná věc. Posiluje vaše kosti, zlepšuje libido a pomáhá regulovat metabolismus inzulínu, glukózy a tuků – a také snižuje tělesný tuk. Čím více testosteronu, tím vyšší svalová hmota díky schopnostem syntetizovat bílkoviny. Je také spojen s optimální kognitivní funkcí - vědci dokonce zjistili, že testosteron může účinně bojovat proti depresi.


Jak mohou nízké hladiny testosteronu způsobit problémy?

Když jsou hladiny testosteronu nízké, mohou mít negativní dopad na blaho člověka. Nedostatek T-hormonu může mít za následek zvýšený tělesný tuk, špatný sexuální výkon, zvrásnění kůže, ztrátu vlasů a špatnou náladu. Netřeba dodávat, že to všechno může mít vliv na vaše zdraví, vzhled, společenský život a sebeúctu.


Může příliš mnoho testosteronu způsobit problémy?

Pokud je vysoká hladina testosteronu u mužů přirozená, neměl by to být problém. Pokud ale člověk používá anabolické steroidy a uměle tak narůstá hladina testosteronu, může to vést ke snížení libida, zmenšování varlat, neplodnosti, podrážděnosti a růstu prsu. Pokud vzroste hladina testosteronu u žen, může to mít za následek akné, zvýšené ochlupení těla a obličeje, poruchy nálady, hlubší hlas a dokonce plešatění. Pokud jste žena s vysokou hladinou testosteronu, měla byste se nechat otestovat na syndrom polycystických vaječníků.

Jak mohu dosáhnout vyrovnané hladiny testosteronu?

U mužů mohou hladiny testosteronu vzrůst s pravidelnými cvičeními a potravinami zvyšujícími hladinu hormonu. Červené hrozny, tuňák, granátové jablko a med mohou pomoci posílit váš testosteron a zvýšit průtok krve, bojovat proti impotenci, posílit pohlavní aktivity a zvýšit aktivitu spermatu. Dalším důležitým faktem pro jeho produkci je snížit stres. Ať už je to meditace, jóga nebo plavání, zbavení se stresového hormonu kortizolu vám umožní, aby váš testosteron prospíval. Cvičení je nutností jak snížit hladinu testosteronu u žen, stejně jako snížení množství cukru a rafinovaných sacharidů ve stravě. Inzulin v těchto potravinách může vést k tvorbě těchto mužských hormonů ve vaječnících.

Kategorie Tagy