Speciální rozhovor s Ryanem Goslingem

,,Cítím se opravdu šťastný, že jsem nedosáhl věcí, o kterých jsem si v určitou dobu myslel, že je chci.”

La La Land byl velmi dobře přijatý po celém světě, co si o tom myslíte? Očekával jste takový úspěch?

Myslím, že jsme všichni měli pocit, že se jedná o velmi unikátní a zvláštní příležitost. Musím říct, že jsem se domníval, že tento druh starého hollywoodského muzikálu je záležitostí minulosti. I když jsem je jako malý sledoval, nemyslel jsem si, že by to bylo něco, kde bych chtěl nutně učinkovat. Cítil jsem se tedy výjimečně, když jsme na La La Landu pracovali, nevěděl jsem však, jestli to není spíš tím, že jsme právě my těmi, kdo jej tvoří. Později jsme pochopili, že jsme součástí jedinečné příležitosti, ale bylo pro nás opravdovým překvapením sledovat reakce publika a to, jak moc na něj film působí. V posledních dnech jsem mluvil s několika lidmi, kteří jej viděli dokonce desetkrát. To jsem opravdu nikdy neočekával.

Jaký vztah máte k tomuto muzikálovému žánru?

Zpívání v dešti. Američan v Paříži. Ano! To jsou opravdu výjimečné snímky. Jedná se o filmy, na které se můžete dívat stále dokola a nepřestanou vás bavit. Mám spoustu oblíbených filmů, které nejsou muzikály a nutně je nepotřebuji vidět několikrát. Právě z tohoto důvodu jsou zmiňované snímky natolik úžasné. Vlastně nedokážu ani říct, kolikrát jsem viděl Zpívání v dešti, ale nikdy mě to neomrzí.

Jak je vůbec možné se za pár měsíců naučit hrát na klavír? Bylo úžasné Vás sledovat, jak hrajete na piano a zajímalo by mě vaše tajemství.

Hmmm… je to opravdu nudné, ale musíte cvičit. Hodně jsme se bavili… Bavili jsme se o celém procesu hry na klavír. Přesto stále věřím, že existuje nějaká cesta, která lidi zkrátka inspiruje, aby to zkusili. Opravdu si totiž o sobě nemyslím, že bych byl v tomto směru nějak zvlášť talentovaný. Byli byste opravdu překvapeni, kolik se toho naučíte během tří měsíců pouze tím, že budete pravidelně cvičit.

Kde se právě teď cítíte doma? Vím o Vás, že jste žil v Los Angeles.

Los Angeles je mým domovem. Žil jsem zde od svých 16ti let. Myslím, že víte, že jsem původem z Kanady. Byl jsem nadšený z toho, jak krásně v LA je a zkrátka jsem si řekl, že na tohle místo si prostě zvyknu. LA je obrovské město. Město plné filmového průmyslu. Zpočátku bylo velmi těžké se zařadit. Město jsem znal pouze z filmů, což je něco úplně jiného, než jaká je realita. V určitém slova smyslu jsem rád, že jsem se ocitl v LA už ve svých 16ti, domnívám se, že pokud bych byl starší, bylo by obtížnější se s tímto životním stylem sžít.

Kde jste byl ve svých 16ti? Musel jste čekat ve frontě na konkurzy? Jednalo se o klasický hollywoodský úspěch? Jaké to vlastně bylo ocitnout se v LA jako mladý 16ti letý kluk?

Myslím si, že to byla naprosto normální zkušenost, kteru má každý herec. Strávíte spoustu času, kdy spíte na podlaze a po gaučích a čekáte pomalu na svou příležitost. Během let jsem poznal spoustu skvělých lidí, které mě podpořili a pomohli. Město se tak stalo v průběhu času menším a familiérnějším.

Tento film vypráví příběh dvou lidí, kteří přijdou do Los Angeles, aby si splnili své sny. Dostanou se také do situace, kdy se mají rozhodnout. ,,Mám pokračovat v cestě za úspěchem? Mám si jít za svým snem nebo se ho mám vzdát?”

Ano… i když, cítím se opravdu šťastný, že jsem nedosáhl všeho toho, po čem jsem v určitou dobu toužil. Většinu času po něčem toužíme a zpětně si uvědomíme, že jsme vlastně dětmi štěstěny, že se nám to nepodařilo.
Víte, když jsem se sem přestěhoval, domníval jsem se, že je potřeba podepsat kontrakt na šest let, abyste mohl učinkovat v některé z televizních show, vlastně ještě před tím, než se vůbec přihlásíte na konkurz. Jsem nakonec velmi rád, že jsem nezahodil šest let svého života. Vlastně jsem nikdy nebyl součástí některé z těchto show. Opravdu bych nerad přišel o ten čas, kdy máte svobodu objevovat, co opravdu chcete.
Vyhnul jsem se několika kulkám a vím, že jsem měl vlastně štěstí, že jsem nedosáhl těchto tužeb a nezahodil tak šest let svého života. Jsem vděčný za věci, kterých jsem nedosáhl. Domnívám se, že není důležité se soustředit na to, co jste neudělali, to je snad jasné, ne?
Nikdy jsem se nedostal do bodu, kdy bych byl natolik ublížený a zlomený, že bych přestal jít za svými sny. Jedná se pouze o filmy, které jsou tečkou na konci dne. Je to naprostý luxus tvořit filmy a jsem vděčný za to, že mám tuhle práci. Herectví je jedna z nejlepších prací na světě.

Jaký typ člověka jste? Sluníčkář, který vidí život plný kytiček a sluníčka nebo ten, kdo považuje život za tvrdé místo?

Je nám jasné, že když jste se ve věku 16ti let stěhoval do LA, měl jste nějaký sen. Žijete tento sen právě teď?

Přijel jsem sem, abych mohl točit filmy. Nejenom se stát hercem, ale točit také filmy jako La La Land s lidmi, které respektuji. Jsem velmi šťastný. Tvrdě jsem pracoval, ale měl jsem samozřejmě také štěstí. Je pro mě frustrující, když vidím mnoho talentovaných lidí, kteří takové štěstí nemají. Je to frustrující především z toho důvodu, že by si podobný úspěch opravdu zasloužili. Jedna z věcí, která vám pomůže v tom žít svůj sen, je také mít štěstí. Jsem vděčný za to, že jsem ho měl.

Kategorie Tagy