Speciální rozhovor s Renée Zellweger

Hvězda Bridget Jones hovoří o práci, životě, ženské roli a feminismu v našem rozhovoru.

"Zdá se, že dnešní přicházející mladší generace vstupuje do pracovního procesu a není si vědoma bojů žen před nimi, krom historického kontextu."

Co jste dělala posledních šest let? Co vás přimělo se vrátit?

Bylo na čase. Byla jsem připravena. Chybělo mi to. Je to kreativní médium, které pro mě moc znamená, těžko se to vysvětluje. A určitě jsem pocítila i touhu. A když jsem slyšela o nové Bridget Jones ve filmu, byla jsem nadšená.

Užila jste si pauzu od Hollywoodu a herectví?

To určitě ano. Hodně jsem se naučila. Nechtěla jsem odejít a zůstat někde na pláži nebo něco podobného. Jen jsem poznala jiné dovednosti a rozvíjela zájmy, o kterých jsem chtěla zjistit, jestli pro ně mám nadání. Vyvinula jsem dvě show, tvořila televizní pořad a všechno natáčela. A k tomu se přidaly další věci, jako škola. Žila jsem život. A splnila jsem si některé sliby, které už jsem si dávno splnit chtěla.

Měla jste pocit, že jste musela změnit charakter, protože v kontextu s ohledem na feminismus a populární kulturu se toho od posledního filmu hodně změnilo? Bylo Vám to blízké, nebo jste se musela znovu-objevit?

Obojí. Bylo mi to hodně blízké z mnoha důvodů, a příprava byla stejná s výjimkou, jak zahrát vývoj Bridget od posledního filmu. Jak dospěla, jak se změnila, a co je ještě důležitější jak se vlastně vůbec nezměnila.

A teď se zdá, že kulturu dohnal feminismus ...

Ano. Vypadá to, že se něco děje. Je to skvělé. Vyrůstala jsem a brala to jako samozřejmost, že ženy si vybraly svou vlastní cestu a také že ženy zastávají vysoké pozice moci a vlivu. Zdá se, že dnešní přicházející mladší generace vstupuje do pracovního procesu a není si vědoma bojů žen před nimi, krom historického kontextu. Zřejmě cítí nároky na to, že mají čím přispět a už je nezpochybňují. Jsme připraveni jednat o tom, jaký máme pocit, co máme na srdci, a ne čekat na svolení mluvit.

Bridget, nyní už čtyřicátnice, stále obletovaná dvěma muži a stále žádoucí, vysílá pozitivní poselství ženám v tomto věku. Co si o tom myslíte?

Je těžké to posoudit. Nepřemýšlím o tom takhle. Jen jsem se znovu sžila s touto postavou, kterou mám ráda. Nikdy mě vlastně nenapadlo, kam zapadá. Ani že by neměla být zářivá nebo nevypadat co nejlépe.

Ale to je pozitivní! A je to série ze života ženy…

Ano. Jsem za to ráda. A máme ženu spisovatelku, režisérku, producentku… Jsem šťastná, že reakce lidí jsou pozitivní, protože v tom je určité poselství. Tyto příběhy jsou cenné. Ženy chtějí vidět na obrazovkách samy sebe. Příběhy, které se jich týkají, lidské příběhy.

Jste si s Bridget v něčem podobné?

Ach Bože. Většinou v jejích trapasech. Je nešikovná, ale vždy se opět postaví na nohy. Je inspirující, a bez ohledu na to, jak moc se snaží splnit své vlastní osobní ideály nebo normy, vždy se vyrovná s tím, co přijde. Myslím, že je to velmi inspirativní.

Váhala jste nad něčím?

Ano, určitě. Záleželo mi na tom, a pokud uděláte třetí film o postavě, kterou má rádo tolik lidí, chcete být opatrní. Cítím velkou zodpovědnost vůči Helen Fielding, protože děláme něco, co není přímo o jejích postavách a jejím světě. Bylo pro mě důležité vědět, že příběh má dobře postavené základy. A že se to bude odvíjet ve stejném duchu.

Těšíte se na červený koberec? Není to trochu povrchní?

Pokud se ptáte takhle… spíše mě napadá, že to je velmi vtipné. Pokud se na to podíváte z lidského hlediska a ne z pozice obchodu, je to něco co se může oslavit s přáteli. Všichni se setkáte na tom velkolepém místě, kam byste se jinak nikdy nedostali. Je to na opravdu krásných místech. Kam jinam si vzít takové šaty a šperky? Je to slavnost, a velmi se těším. A s tím souvisí další věc, a tou je, že nesnáším, když někdo něco napíše, jen aby se prodávaly časopisy. Novináři často jen zesměšňují druhé. To už pak není sranda. Ale většinou se snažím na to nesoustředit a vytěsnit to.


Kategorie Tagy