Speciální rozhovor: Audrey Tautou

Francouzská herečka, která se celosvětově proslavila díky roli Amélie Poulain z Montmartru a bestselleru Da Vinciho kód, oslavila čtyřicáté narozeniny. Nyní je tváří klasického parfému Chanel n°5 a ve své kariéře se vydává na náročný výlet přes oceán ve snímku vykreslujícím život Jacquea Cousteaua.

Než jste kývla na to, že budete hrát Simone Cousteau ve filmu L’Odyssée, neznala jste ji. Proč jste tuto nabídku přijala?

Roli jsem přijala, protože jsem prahla po dobrodužství. Chtěla jsem strávit na lodi několik měsíců. Chtěla jsem navštívit Chorvatsko, Jižní Afriku, Antarktidu, Bahamy. Chtěla jsem vidět žraloky a ledovce. Možná to byl nejlepší způsob, jak se setkat se Simone, protože přesně to ona na začátku chtěla. Velmi Cousteauovi pomohla, aby si splnil díky Calypso (oceánografická výzkumná loď Jacques-Yves Cousteaua) svůj sen.

Co považujete během natáčení za největší dobrodužství?

Antarktidu. Byli jsme na lodi uprostřed Antarktidy. Nepředpokládali jsme, že přijde obrovská bouře. Kapitán musel řídit loď mezi válci a ledovci po dobu téměř 24 hodin bez spánku. Rychlost větru dosahovala až 80ti uzlů. Bylo to jako zažít hurikán.

Mohli jste zemřít…

Ano, mohli jsme. Žádná loď se k nám nemohla dostat, aby nám pomohli. Kapitán nám den po této události řekl, že zatímco řídil během bouře naši loď, rozhodl se, že pokud se mu podaří tuto situaci zvládnout, ožení se se svou snoubenkou a pořídí si s ní dítě. Nebála jsem se, vůbec jsem si totiž neuvědomovala vážnost situace. Byla jsem pouze ohromena tím neuvěřitelným úkazem, jehož jsme byli součástí.

Musela jste si ale všimnout třesoucí se lodi a těžkého moře, není to tak?

Ano. Někteří z nás měli strach, jiným bylo zle. Ale já strach neměla, protože jsem té lodi důvěřovala. Víte co, raději bych zemřela uprostřed bouře na Antarktidě, než na rakovinu na nemocničním lůžku. Je vtipné, že Cousteau a jeho tým zažili stejný typ bouře na tomtéž místě, když projížděli Antarktidou. To bylo úžasné.

Máte vlastní plachetnici, viďte?

Takovou menší.

Nechtěla jste se někdy vydat na cestu kolem světa?

S touto lodí bych nemohla. Je příliš malá. Je pravda, že jedním z mých snů bylo přeplout celý svět, ale to už je dávno.

Mohla byste si tento sen ještě splnit?

Mohla bych, ale nevím, jestli se tak stane.

Jste dobrá námořnice?

Ano, jsem. Jediný problém, který mám a Simone jej měla také, je: Chtěla být mužem, protože jste-li žena, jsou určité momenty, kdy nemáte dostatek fyzické síly. Můžete dělat cokoli chcete, ale ve stejné chvíli, máte-li nějaký problém, potřebujete minimum síly. Možná budete schopna najít nějaké technické řešení, ale to bylo vždy mou slabostí.

Chápete tedy Cousteauovu vášeň pro oceán?

Dokonale rozumím Simonině vášni pro oceán a její loď. Oceán mi dává pocit svobody a míru.

Trávíte u oceánu hodně času?

Moc času ne. Přála bych si, abych mohla více, ale když jsem na lodi, cítím se jako doma. Moje lodička je příliš malá na to, abych v ní mohla žít, ale naprosto rozumím Simone a její vášni pro svou loď, protože je to to nejlepší místo na této zemi.

Jaký nejvíce vzrušující výlet jste podnikla - kromě tohoto filmu?

Těch je mnoho. Jednou ze zemí, kterou nejvíce miluji, je Island. Příroda a živly tam jsou velmi silné. Miluji kontakt s přírodou. Miluji, když vím, jaké je zrovna roční období, vítr, zima, déšť, vodopády. Myslím to opravdu vážně.

Nezdá se, že byste byla pracovně příliš vytížená. Chtěla byste strávit život mimo zábavní průmysl?

Nemám žádná pravidla. Pokud nepracuji, mám stále velmi obohacující život. Jsem zvědavá, zajímám se o mnoho věcí. Nikdy se nenudím. Ráda cestuji. Objevuji nová místa, ráda fotím, píši, kreslím. Ráda trávím čas se svou rodinou a přáteli. Pro mě je důležité zůstat v kontaktu se skutečným životem, ne s obyčejným životem.

V nedávném rozhovoru jste zmiňovala možnost mít vlastní děti. Musela byste se díky tomu příliš vzdát své kariéry?

Mám velmi volný vztah vůči své profesi herečky. Miluji život, tudíž pro mě nic není oběť. Mám stejnou touhu po svobodě jako Simone, jen trošku jiným způsobem. I přesto, že je má práce mou vášní a věnuji se jí naplno, být na lodi nebo cestovat mě dokáže dojmout a naplnit stejně tak, jako když hraji ve filmu nebo když pracuji s týmem.

Takže Váš soukromý život vám může přinést stejný druh naplnění?

Ano, přesně. Ano. Mezi mým životem herečky a mým soukromým životem neexistují protiklady. Nežiji pouze díky tomu, že jsem herečka. Jak bych tak řekla, zábavní průmysl není jedinou potravou, kterou potřebuji, abych se nasytila. Mohu cestovat sama nebo s přátely. Záleží na tom, kam se chystám.

Právě jste oslavila 40. narozeniny. Máte konkrétní plány do budoucna?

Ráda bych dokončila pár uměleckých projektů, které jsem po dobu několika let vytvářela. Líbí se mi čtyřicítka. Mám ráda to číslo.

Kategorie Tagy