Rozhovor s Tobiasem Lorenzem

Tobias v Holmes Place učí jógu už několik let. Jak se ale k józe dostal?

Ahoj Tobiasi, jsem rád že sis na mě udělat čas.
Mohl bys nám popsat tvůj příběh, jak se z aktivního hokejisty stal jogín?

Ahoj, děkuji za možnost sdílet svůj příběh. Hokeji jsem se věnoval skoro 18 let. A jóga byla pro mě jen nějaká meditace a pomalé protahování, v tu dobu to pro mě asi nic nebylo, nebo jsem se tomu nemohl otevřít. V tu dobu bych nevěřil tomu,že někdy budu praktikovat jógu a už vůbec jí učit. Ale život se mění.Po maturitě jsem navštívil Kanadu, kde jsem měl bratra. Ten mě pozval na hodinu jógy a byl jsem nadšený hned od začátku. Byla to pro mě výzva, jak fyzická tak mentální, koupal jsem se ve vlastním potu, poznával svoje hranice, ale po hodině jsem se vždy cítil báječně. Zpívat óm na začátku hodiny bylo pro mě zvláštní, ale časem jsem se tomu podvolil a začalo se mi to líbit, zklidňovalo mě to. Když jsem se pak vrátil do Prahy, tak jsem nějakou dobu nepraktikoval, ale pořád jsem na svou praxi myslel do momentu, když mě kamarádka pozvala na hodinu jógy k mému nynějšímu učiteli a tím pádem k Aštanga józe.

Proč zrovna Jóga? Vnímáš Jógu jako každodenní společnost tvého života?

Hodně mě nadchla jógová praxe a začal jsem v Kanadě chodit každý den, tenkrát to byla pro mě hlavně fyzická zaležitost, která ale i léčila a posilovala mé tělo. Jógu kolem sebe vnímam 24/7, jde o to být bdělý a každý pohyb, každou akci dělat vědomě. Žít v přítomností tady a teď. Sám se věnuji Aštanze. Ashtanga jóga se dá přeložit jako jóga osmi končetin (Yama, Niyama, Asana, Pranayma atd.). Každá z těchto končetin se vztahuje k našemu osobnímu a duchovnímu rozvoji. Yama jsou etické směrnice, které nám mají pomoci žít v harmonii sami se sebou a s naším okolím. A to je jen první končetina aštangy a ta se da rozebírat ještě podrobněji.

Co tě na Józe baví nejvíc? Nebyl to trošku skok z energického kontaktního sportu jakým hokej je, přejít na tento sport a chodíš se ještě občas sklouznout na led?

Na začátku jsem jógu vnímal více jako sport, jako tělocvik a jsem si jistý že to tak má spoustu lidí a taky se tak jóga prezentuje na socialních medií a mezi lidmi. Ale časem se pro mě jóga stala něčím jiným a určitě už to pro mě není sport, je to pro mě vnitřní nastavení a životní cesta. Dá člověku nadhled, vnitřní klid, spokojenost a lásku. Je to něco co mě naplňuje a dělá spokojeným. Ale samozřejmě i cvičení ásán je velkou součástí jógy, slouží k tomu, abychom měli čisté, zdravé a silné tělo, abychom se mohli dlouho věnovat naší vnitřní praxi. Je to celkem skok, hokej jsem hrál velmi rád a uměl jsem dřív bruslit než chodit, aspoň to tvrdí můj otec. Myslím že je to velká změna. V hokeji se tlačí hodně na výkon a jde tlak ze všech stran, když se tomu chcete věnovat profesionalně. Je tam velká soutěživost a vždy chcete být nejlepším, nejrychlejším, nejsilnějším. Aspoň já jsem to tak měl. Naopak v józe se chceme od tohoto všeho osvobodit, pustit soutěživost, uspokojit se tím kdo jste a jaký jste. Netlačit na výkon a už vůbec ne se porovnávat s ostatními.

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

V podstatě mě Aštangová praxe v plné míře uspokojuje. Jedna praxe mi vychazí zhruba na 90 minut a pěkně jsem při tom propotím. Ale miluji pohyb a tak se věnuji ještě dalším věcem. Dělám všechno co mě nějak osloví. Skákaní přes švihadlo, slackline, acroyoga, běhaní po lese, lezení na stromech. Baví mě zkoumat své schopnosti a možnosti, rozvíjet se a rozšiřovat své pohybové schopnosti.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

V dnešní době existuje spousta stylů jógy, od Yin jógy, která je velmi klidná a jste v pozicích několik minut až k Aštanze, která je dynamická a fyzicky celkém náročná a jste v pozicích pouze na pět dechů. Ale i aštanga se da přizpůsobit pro všechny úrovně. Jóga nabízí hlavně sklidnění mysli, odpoutání se od starostí. Na mé hodině se potkáte s dynamickým stylem jógy, jelikož se na svých hodinách inspiruji aštangou, kterou sám praktikuji. Zajímavé je, že aštanga je velmi maskulinní styl jógy. S pravidelním cvičením vám posilí tělo, budete cítit svaly o kterých jste nevěděli a vaše tělo bude zdravější a pružnější. Tak aby vám mohlo dobře a dlouho sloužit. Vaše postava se zlepší, vyepší se i trávení, pleť. Je to léčivý systém, který vaše tělo osvobodí od omezení, které jsme si našim životním stylem, prací u počítače atd způsobili. Naplňuje mě, když jiným lidém můžu předávat své zkušenosti a třeba i někoho můžu inspirovat k tomu dozvědět se něco více o józe.

Jóga je filosofie, relaxace... Co přesně je jóga pro tebe?

Jak jsem již psal předtím - je to pro mě životní nastavení, lečí mé tělo, pomáhá mi uvědomovat si zlozvyky, učí mě disciplínu a vnímat co je pro mě dobré. Učí mě trpělivost a příjmout sebe takového, jaký jsem.Kategorie Tagy