Měli byste přestat jíst mléčné výrobky? Takhle reagují odborníci

Vždy se snažíme o zdravou rovnováhu těla a duše, která zahrnuje správné stravování jako součást zdravého životního stylu.

Strava: Čas od času se domníváte, že jste na správné cestě, načež přichází příval odborných rad o něčem, o čem jste si mysleli, že bylo zdravé. Nyní je to nezdravé, moc zpracované nebo ještě hůře - karcinogenní.

Mléčné výrobky: Jaká jsou pravidla?

Odpůrci tvrdí, že lidé nebyli stvořeni k tomu, aby jedli mléčné výrobky: ve skutečnosti, 75 % světové populace je vůči laktóze intolerantní. Když jsme miminka, naše těla produkují enzym, který pomáhá trávit mléko. Mnoho dospělých ale tuto schopnost později ztrácí. Jiní nutriční specialisté tvrdí, že 250 ml mléka obsahuje větší množství živin než ostatní potraviny. Výživová poradkyně Andy Bellatti říká: ,,Každou živinu, kterou obsahuje mléko, můžeme nalézt v rostlinné stravě.” Problém je, že lidé se neživí rostlinnou stravou tak, jak by měli.

Výhody mléčných výrobků

Britský výzkum veřejného zdraví z roku 2016 adresovaný obézní
populaci uvedl: ,,Konzumace plnotučných mléčných výrobků, jako jsou sýry, mléko a jogurty, může snížit riziko obezity.” Zde uvádíme důvody odborníků, díky nimž byste měli zařadit mléčné výrobky do svého každodenního stravování:

250 ml obsahuje:
28 % vápníku
24 % vitaminu D
26 % vitaminu B2
10 % draslíku
22 % fosforu
vitamin A, B1, B6, selen, zinek a magnesium

V některých rodinách zavedení potravin jako je kapusta, mangold, fíky, losos z konzervy - potraviny bohaté na vápník – není úplně podle představ mladších, proto je všeobecně preferované mléko.
Probiotika obsažená v jogurtu zlepšují zažívání, celkový zdravotní stav, což i snižuje riziko různých onemocnění.
Mléčné výrobky můžou snížit hladinu krevního tlaku, stejně tak snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Nevýhody mléčných výrobků

Dělá mléko naše kosti silnější? ,,Je velmi málo důkazů, které dokazují, že by spotřeba mléka souvisela s nižším množstvím zlomenin.”, říká doktor Walter Willet. V asijských zemích, kde je spotřeba mléka velmi nízká, nebylo dokázáno, že dochází k větší lámavosti kostí. Ostatní odborníci a zároveň odpůrci mléčných výrobků tvrdí:

Hladina draslíku obsažená v mléku je příliš vysoká a mléko obsahuje poměrně vysoký obsah kalorií.
Konzumace mléka zvyšuje riziko rakoviny prostaty. Podle doktora Willeta se toto riziko vztahuje i na riziko rakoviny vaječníků u žen, které pijí tři a více porcí mléka denně, důkazy jsou však poněkud rozporuplné. Vápník, jako potravinový doplněk - ne mléčné výrobky - může snížit riziko rakoviny ledvin.
Neexistuje důkaz, že by konzumace mléčných výrobků bránila osteoporóze. Mark Hyman říká: ,,Ve skutečnosti může živočišná bílkovina obsažená v mléce napomáhat k úbytku kostní hmoty.”
Mléčné výrobky zhoršují syndrom dráždivého tráčníku.

Zdroj pravdy

I přes zařazení mléčných výrobků do vašeho jídelníčku můžete žít a stravovat se správně. Tolerujete-li mléčné výrobky v jakékoli podobě, jezte je/pijte je. Rozhodujte se uváženě, rozhodujte se na základě znalostí o tom, jak moc a které mléčné výrobky můžete a měli byste konzumovat. Patříte-li mezi 75 % světové populace trpící na nesnášenlivost laktózy, máte v rámci výživy mnoho možností.
Nezařadíte-li mléčné výrobky do vašeho jídelníčku, můžete žít a stravovat se správně. Existují vynikající mandlová, sójová mléka či mléko z kešu ořechů. Mnoho listové zeleniny a bílkovin obsahují všechny živiny obsažené v mléčných výrobcích.

Kategorie Tagy