Jóga pro lepší spánek

Tichá lekce jógy, kde se zaměřujete na hluboké dýchání zklidní vaši mysl, uvolní veškeré psychické napjetí a pomůže vám dosáhnout klidné noci plné hlubokého spánku.

Jóga kombinuje pohyb a dechová cvičení, která aktivují parasympatický nervový systém, který bojuje se stresem. Kdykoliv je to možné, zvolte si posilující verzi jógové pozice, která používá pomůcky pod vaší hlavou, abyste podpořili uvolnění okolo očního okolí a hloubkově zklidňuje nervový systém.

Všechny tyto pózy vám zaberou přibližně 1 minutu celkem nebo 1 minutu na jednu stranu a měli byste je držet na přiblížně 10 - 15 nádechů.

Ještěrka (Utthan Pristhasana)

Póza ještěrky je velmi univerzální jógovou pózou pro ženy, která mimo další výhody, otevírá a uvolňuje hrudník, krk a ramena a připravuje tělo na pozice, které jsou náročnější na otevření kyčlí jako je třeba hanuman nebo holubice. Poté, co zakončíte psa s hlavou dolů (adho mukha svanasana) dejte svou levou nohu vpřed mezi obě ruce. Poté položte své pravé koleno na zem a levou nohu dejte co nejvíc do strany, až téměř k okraji podložky a položte své předloktí na zem nebo malý blok. Pózu opakujte a druhé straně.

Hluboký předklon (Uttanasana)

Hluboký předklon je ideální pozicí pro posílení hýžďových svalů, boků, lýtek, stehen a kolen a také ke zklidnění vaší mysli, odstranění stresu, deprese, úzkosti a únavy. Chodidla mějte až přímo u nohou a v šíři boků, lehce se ohněte v kolenou a chytněte se za předloktí. S výdechem svůj předklon prohlubte a hlavu snižte. Pro zakončení pózy si pusťte ruce, a pomalu se zvedejte.

Kobylka (Salabhasana)

Tato póza pomáhá dosáhnout flexibility skrze celou zadní stranu těla, včetně nohou, páteře, hýždí a všech svalů obepínajících střed těla. Tato póza je ideální před spaním. S nádechem přejděte do planku a poté své tělo kompletně položte. Spojte ruce za zády. Vydechněte a své nárty opřete o podlahu tak aby nohy byly co nejrovněji s podlahou. S nádechem zvedněte hrudník a ruce, co nejvýš to půjde a dívejte se před sebe. Z pozice se zpátky dostanete položením rukou a hrudníku s výdechem a pomalým přechodem do psa s hlavou dolů.

Předklon s širokýma nohama (Prasarita Padottanasana)

Předklon s širokýma nohama pomáhá k protažení vnitřní strany stehen a zadní strany nohou a také uklidňuje mysl, ulevuje od únavy a napomáhá cirkulaci. Zkuste tuto pózu použít k prohřátí než se pustíte do dalších asán vestoje, jako např. bojovník nebo také k vychladnutí na závěr vaší nové rutiny před spaním. Postavte se s vašima nohama tak asi dvojnábek šíře vašich boků. Nadechněte se a zvedněte hrudník. Zatímco vydechujete, předkloňte své tělo v pase. Natáhněte ruce a svými prsty se dotkněte země a pokrčte mírně ramena. Své čelo opřete o blok. K návratu nejdřív přibližte chodidla a získejte rovnováhu, poté se s nádechem pomalu zvedejte.

Kategorie Tagy