Jeden den v pohybu

Výzkum ukazuje, že dlouhé sezení za stolem u počítače vás vystavuje stejným zdravotním rizikům jako kouření cigaret. Pokud je to tedy tak, existují kroky, které byste měli udělat, abyste předešli škodám, které jsou spojené se sedavým životním stylem.

Od chvíle, kdy řídíte do práce nebo sedíte ve veřejném dopravním prostředku, přes sezení na židli v kanceláři, až po vysedávání na pohovce, když doma po celém dni odpočíváte - sezení zabírá většinu našeho času, ačkoli má opravdu negativní vliv na naše zdraví.

Gavin Bradley je iniciátor kampaně Get Britain Standing, která s pomocí Active Working C.I.C. vzdělává veřejnost a zaměstnavatele o zdravotních rizicích spojených s dlouhým sezením. Kampaň se rozšiřuje s neuvěřitelnou rychlostí a nyní běží v USA, Kanadě, Austrálii a existují i plány na její rozšíření do Exropy.
“Množství výzkumů dokazuje, že dlouhodobé a nadměrné sezení v práci ovlivňuje zdraví, pohodu a produktivitu zanměstnanců. Sezení je velmi důležité téma, od kterého jsme upustili. Již víceméně 50 let víme, že sezení má vliv na zdraví člověka. A co víc, fyzická aktivita jako hodinové cvičení denně nemůže vrátit zpět negativní dopad, který má 8 hodinové sezení. Stejně tak nemůže uběhnutá míle odstranit škodu způsobenou zlozvykem kouření. Je čas začít vnímat stání jako výchozí pozici, ne sezení”, dokládá Gavin Bradley.

Dlouhé sezení je spojeno s přibýváním na váze, cukrovkou 2. typu a vyššímu riziku vzniku rakoviny, či srdečních onemocnění. Ve studii publikované v The Journal of Physiology vědci přicházejí se zjištěním, že enzym spalující tuky LPL (lipoproteinová lipáza) klesá zatímco stoupá nečinnost. Pouze to, že stojíme, nám pomáhá reaktivovat funkce enzymu.
Aby se zabránilo poškozením způsobeným sezením, ke kterým patří především zhoršení kvality a délky života, je zapotřebí zanechat několika zlozvyků. Rádi vám pomůžeme - máme pro vás plán.

Princip je jednoduchý: nezapomínejte na pohyb. Sebemenší pohyb i ten bez úsilí, bude stačit k nastartování systému a zabránění škody způsobené nečinností.
“Primárním cílem musí být snížení času sezení - zejména v práci. Úředníci stráví v průměru 10 hodin sezením a celých 70% sezením v kanceláři. Celý program tedy začíná výpočtem prosezeného času, stejně tak, jako když si měříte kalorie, týdenní cvičení nebo konzumaci alkoholu. Naším úkolem je posoudit, kde je možné sezení zredukovat. Má to obrovské výhody a svět businessu se nyní dozvídá o těchto východách a něčem, co je poměrně jednoduché”, vysvětluje Gavin Bradley.

1. Vyberte si pohyb

Ujistěte se, že využíváte všechny možnosti fyzické aktivity, které se vám přes den nabízí. Potřebujete jít z patra do patra? Běžte po schodech a zapomeňte na výtah. Máte před sebou dlouhý telefonát nebo konferenční hovor? Vstaňte a během telefonování choďte. Plánujete pracovní schůzku? Nebojte se vést schůzku vestoje - otevíráte tak svým kolegům stejné výhody, jakým se v tu chvíli dostává vám.

Tyto malé návyky ve skutečnosti zvyšují energii, podporují úbytek na váze a celkově zlepšují zdraví (uvolňujete tlak v orgánech a svalech, které jsou běžně sezením zatěžovány). Jak vidíte, existuje mnoho tipů a rad. Ale kde začít?

2. Nastavte si upozornění

Nastavte si budík (můžete pracovat s aplikací, notebookem nebo telefonem), který vás vždy po 30 sekundách upozorní na to, že je čas na pohyb. V těchto momentech se můžete projít, protáhnout se nebo udělat malé cvičení, které vám zajistí změnu pozice.

Celkově dodržujte následující plán, který je navržen pro osmihodinovou pracovní dobu. V té můžete očekávat okolo pěti hodin sezení doplněné o tři hodiny stání, pohybu a cvičení - což je dostatek pro to udělat zásadní změnu pro vaše zdraví.


Cvičení od pracovního stolu:

* Vstaňte od stolu a udělejte 5 - 10 dřepů.

* Protáhněte si bederní páteř pohybem zprava-doleva a zase zpátky. Bradu mějte na rameni a pohledem směřujte dozadu za ramena. Opakujte 5-10 krát.

* Natáhněte ruce a předkloňte se (prsty se dotýkají palců u nohy) a opět se narovnejte (prsty směřují ke stropu). Opakujte 5-10 krát.


Cvičení během pauzy:

* Choďte po schodech (nahoru můžete sprintovat).

* O obědové pauze se procházejte v okolí kanceláře.

* Běžte si zacvičit, pokud máte dostatek času


Cvičení mimo pracovní dobu:

Doplňujte tyto návyky s náročnějším cvičením. Dvě až tři hodiny týdně na lekcích v tělocvičně nebo ve fitness centru vám dodají pocit pohody a stejně tak zlepší vaši odolnost a sílu.

To vše vyváží sezení, kterému jste vystaveni a přinese vám aktivitu pro udržení zdraví.

Kategorie Tagy