Co znamená, když se vám při cvičení točí hlava? - studie Thordise Bergera

Závratě během cvičení nejsou ničím zcela normálním, ale ve většině případů neznamenají ani nic závažného. Běžně se jedná o důsledek dehydratace, nesprávného způsobu dýchaní nebo nízké hladiny cukru v krvi.

Dehydratace

K dehydrataci dochází tehdy, ztratí-li naše tělo větší množství tekutin a není schopné je nahradit.
Při různých formách cvičení se tekutin v těle zbavujeme pocením, nicméně při pravidelné fyzické aktivitě se může jednat o větší ztráty. Kromě ztráty vody, tělo odvádí při pocení elektrolyty, zejména sodík, které jsou potřebné k udržení rovnováhy vody v těle.
Jako zásadní pravidlo platí pít tehdy, máme-li žízeň, což mnoho atletů nedělá.
Ve výsledku je potřeba mít na paměti, že hydratace ve velkém ovlivňuje růst svalů, pomáhá při zotavování a ztrátě váhy.

Nesprávné dýchání

Mělké a účinné dýchání je důležité, jelikož dodává kyslík našemu tělu, které jej potřebuje, aby správně fungovalo. Správné dýchání může také pomoci sportovcům cvičit delší dobu s menším úsilím, a dokonce zklidňuje mysl. Pokud cvičíte příliš, nebo nejste zvyklí cvičit, dýchání může být příliš povrchní nebo příliš rychlé. To může vést k závratím, slabosti nebo pocitům na omdlení. Různé činnosti vyžadují různé techniky dýchání. Poraďte se s trenérem, který se specializuje v oboru, aby vám doporučil, jaké techniky dýchání používat.

Nízká hladina cukru v krvi

Cukr ve formě glukózy je palivo, které naše tělo potřebuje pro většinu z jeho funkcí. Pokud nemáte dostatek jídla, vaše tělo nebude mít dostatek glukózy, což je stav označovaný jako hypoglykémie.
Pokud sportujete, aniž byste dostatečně jedli, vaše hladina cukru v krvi je obvykle nízká, což může vést k závratím. Mezi další symptomy patří: nevolnost, zrychlený srdeční tep nebo třes. Jezte alespoň dvě až čtyři hodiny před cvičením, abyste se vyhnuli nízké hladině cukru v krvi.
Varování

Setkáte-li se během cvičení se závratí, přestaňte cokoli dělat a odpočiňte si. Držte hlavu v úrovni vašeho srdce. Kontaktujte doktora v případě, když závratě přetrvávají déla jak hodinu i v tom případě, když se napijete nebo něco sníte. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud vaše závratě provází jeden nebo více z následujících příznaků: bolest na hrudi, bušení srdce, dušnost, slabost, neschopnost pohybovat rukama nebo nohama, nebo v důsledku změny řeči nebo změny vidění.

Zásadně konzultujte veškeré vzniklé problémy s vaším doktorem.

Kategorie Tagy