Běh může ovlivnit váš mozek - a život také

Běžci jsou štíhlejší, svalnatější s nižším BMI a jsou všeobecně šťastnějšími lidmi. Zajímalo vás někdy, jak a proč se běžci zdají být závislí na své tréninkové rutině? Dost možná jste od svých přátel slyšeli, že když si ráno nejdou zaběhat, cítí se těžce a podrážděně.

Pokud je provozován pravidelně, běh má tolik přínosů pro naše tělo, že když přestanete, i když pouze na týden, váš mozek si toho všimne.

Běh je intelektuální záležitost

Věděcký spilovatel David DiSalvo tvrdí, že běh způsobuje neurogenezi, což je růst mozkových buněk. Nikdo zatím netuší jak a z jakého důvodu. Možná protože běh podporuje cirkulaci krve. Nebo možná pro vyplavování adrenalinu, který snižuje hladinu produkce kortizolu (stresového hormonu). Velké množství kortizolu může vést k:

Ukládání tuku v břišní oblasti
Problémy s rozpoznáváním
Zvýšený krevní tlak
Hyperglykémie
Nesprávná funkce štítné žlázy
Snížení pevnosti kostí
Snížení imunity
Snížení svalové hmoty
Problémy se spánkem

Deprese je jedním z příznaků nedostatečné neurogeneze, proto jsou na ni předepisovány léky jako Prozac nebo Celexa. Tyto látky podporují tvorbu mozkových buněk. Stejný efekt má i běh, takže je to vlastně antidepresivum.
Možná nevíme proč ani jak, ale s jistotou víme, že tomu tak je, protože výzkum, který v roce 2009 provedla Univerzita v Cambridge potvrzuje, že myši, které běhaly měly v experimentu lepší paměť. Myši se sedavým způsobem života - představitelé dnešních kancelářských pracantů - měli o hodně menší výkon. Takže je to vědecky dokázáno: pomocí běhu můžete snížit hladinu stresu a zvýšit počet mozkových buněk, zatímco si udržujete zdravé tělo.

Běh vám změní život

To, že běhání přináší zlepšení kvality života se možná více projevuje u žen. Je to proto, že ženy se více zaměřují na vzhled než zdraví, ale pravdou je, že většina žen i mužů si připadají lépe, když si myslí, že lépe vypadají. Čtěte pozorně "když si myslí, že lépe vypadají". Vzhled tedy může být víc o stavu mysli než fyzickém vzhledu. Mnoho běžců začínalo, protože chtěli pokořit obezitu a překonat zdravotní problémy spojené s obezitou. Pokud je vaše tělo díky behu v lepší kondici, pozitivně to ovlivňuje váš pocit přitažlivosti.
Další výhody pro život jsou:

Běh může ušetřit peníze. Narozdíl od jiných sportů, jediné co potřebujete jsou kvalitní boty a opalovací krém.
Běh může vyústit v nová přátelství a společenskou interakci. Na své běžecké trati ve vašem sousedství můžete potkat ostatní běžce. Usmějete se, pokynete hlavou. Možná prohodíte i slovíčko: ‚‚Budeme rychlejší než ten vlak?’’. A možná se z vás stanou přátelé na celý život.
Možná namotivujete ostatní, aby zlepšili své zdraví, když uvidí, jak běh zlepšil to vaše

Kategorie Tagy