6 způsobů, jak se stál lepším běžcem

Běž, odpočívej a opakuj. Nechybí tam náhodou zlepšení? Pokud chcete zvýšit svůj běžecký výkon, adaptování nových technik vám může pomoci dostat se o kus dál. Ať už trénujete na půlmaraton nebo jen začínáte, ovládněte svůj běžecký trénink pomocí těchto jednoduchých ale efektivních tipů:

1. Zrychlete

Při běhu váš mozek komunikuje s vašimi svaly, aby byl trénink co nejefektivnější. Rychlejší tempo způsobí rychlejší frekvenci silnějších kontrakcí svalů, což vysvětluje zmírnění únavy u pokročilejších běžců. Abyste zrychlili tempo, ale nepřehnali to, zkuste intervalový trénink - 60 - 90 sekund sprint a poté zpomalte tempo na 5 minut. Takto to zopakujte třeba 10x a brzy ucítíte tu sílu.

2. Vyběhněte kopce

Nejsou tím nejjednodušším terénem, ale jsou skvělý způsob, jak se zlepšit. Běh do kopce spaluje kalorie, působí preventivně proti bolesti holení a zlepšuje schopnost těla vstřebat kyselinu mléčnou - důležitý faktor, který zlepšuje rychlost. Vaše pozadí vám za to poděkuje, ale zároveň s ním vám tento trénink pomůže zvyšovat výdrž a velmi brzy budete tak moci zdolávat všelijaké kopce.

Tip: Prostřídejte výběhy do kopce a běh z kopce. Jděte na to ale zlehka - zvyšte frekvenci kroku a zkraťte jeho délku - ochráníte tak své klouby.

3. Doplňte energii

Za svým zlepšením se nemusíte hnát daleko, protože někdy stačí jen správná strava. Zaměřte se na uhlovodany, které jsou snadno stravitelné a neobsahují příliš vlákniny a tuku. Pokud váš běh bude delší než 90 minut, zkuste smoothie, banán (nebo arašídové máslo) na toustu či ovesnou kaši s medem. Správně si to ale načasujte - ideální je se najíst alespoň jednu hodinu před během. Asi tak 20 minut po tréninku si dopřejte svačinku, která je bohatá na bílkoviny a doplňte energii nějakými bohatými uhlovodany.

4. Chladněte pomaleji

Pokud budete opomíjet pomalé vychladnutí po tréninku, můžete si přivodit zranění, které vás v procesu pozastaví. Zkuste se 5 minut po každém běhu věnovat strečinku, kdy protáhnete své stehení svaly, hýždě a boky. Zvýšíte tak flexibilitu, dostanete do svalů více kyslíku, uvolníte svůj mozek a vyplavíte toxiny a to nejlepší, lépe se zbavíte mléčné kyseliny ve svalech a váš další trénink bude o to lepší.

Tip: Správné zahřátí na začátku tréninku je stejně důležité jako vychladnutí na jeho konci. Neprotahujte se na začátku, místo toho zvolte 10 minut chůze nebo lehkého poklusu.

5. Nenatahujte krok

Nenatahujte krok příliš daleko ani nekrokujte příliš těžce - to totiž může dát celé noze šok a způsobit tak zranění. Zkuste místo toho běžet s krátkými, ale rychlými kroky, které se jen lehce dotýkají země. To, kterou částí chodidla dopadnete na zem jako první záleží na vaší tělesné konstituci - prsty, pata vše funguje. Důležité ale je, abyste se země dotkli v jedné ronině s tělem spíš než před ním.

6. Najděte si tu správnou formu

Dobrá technika se rovná lepší běh. Ujistěte se, že jste vzpřímení, tělo v jedné rovině od uší přes ramena po boky. Představte si provázek, který máte připevněný k vrcholu hlavy, který vás táhne až k nebi. Jakmile si osvojíte toto postavení, vaše tělo se přirozeně nakloní v kotnících. Zaměřte se na základy postavení a brzy budete sklízet ovoce svého běhu.

Kategorie Tagy