6 kroků k lepšímu držení těla

Můžete být fit jako Olympijský atlet, ale pokud povolujete ramena, hrbíte se na židli nebo se kulatíte za volantem, zaděláváte si na problém.

Špatný postoj může vést k velikým problémům se spousout bolesti a nepříjemností. Narovnejte se pomocí následujících 6 jednoduchých cvičení, která byla navržena aby vám pomohla pokořit i ty největší prohřešky proti postavení.

1. Posaďte se a zpozorněte

Pro hrbení na židli existuje důvod: pohodlí. Tolik jsme si na něj zvykli a nyní naše zádové svaly povolují.

V průběhu času vaše svaly a měkké tkáně začnou ochabovat a poté teprve ucítíte bolest.

Řešení: Zpočátku vám sezení rovně nebude příjemné, ale jde o to, zpevnit si střed těla, hýždě a protáhnout zádové svaly a díky tomu budete brzy na správné cestě. Skvělé cvičení k podpoře středu těla jsou sedy lehy - jen se ujistěte, že je vaše technika správná.

Položte se na záda, ohněte nohy v kolenou, chodidla na zemi v šíři boků. Je jedno, kam si položíte ruce, ale netlačte s nimi hlavu vpřed. Snažte se udržet páteř pěkně rovně.

Zdvihněte záda asi tak 10 cm nad zemí směrem ke kolenou. Udržte se ve zdvihnuté pozici pár sekund a poté se opatrně položte na zem. Udělejte celkem 12 sedů lehů.

posture inside 1

2. Zastrč kostrč!

Máte pozadí vystrčené tak, že se vám prohýbá páteř? Vysoké podpatky, váha na břiše či těhotenství mohou tento problém ještě zhoršit a bolest bederní páteře není legrace.

Řešení: Posilujte bederní páteř a střed těla pomocí známého planku.

V poloze vleže se opřete o předloktí a prsty u nohou. Vytvořte z těla pevnou linii tím, že zvednete boky ze země. Snažte se udržet pohled na podlahu, zatahujte břišní svaly a udržte je tak. Udržte se ve zvednuté poloze po dobu asi 10 sekund a opakujte 8 - 10x. (Pokud je to příliš složité, pak si ulevte tím, že položíte na zem kolena)

posture inside 2

3. Stůjte hrdě a vzpřímeně

Padají vám ramena dopředu spolu s vaším krkem? Nic nepředčí starý trik, při kterém si představujete, že vám z hlavy vede provázek a někdo vás za něj tahá.

Perfektní postoj se skládá z uvolněných ramenou, zastrčeného břicha a rovnoměrně rozložené váhy. Vaše hlava by měla být přirozená a nezaklánět se, nepředklánět se ani padat na stranu a vaše kolena by měla být uvolněná.

Řešení: Pro rozšíření hrudního koše je nejlepší protahování a také se přestat hrbit. Spojte obě ruce za zády a protáhněte se dozadu a dolů. Nezkoušejte své ruce zvedat nahoru, spíš se soustřeďte na otevření a protažení prsních svalů.

4. Stůjte oběma nohama na zemi

Když tak někde postáváte, máte tendenci stát na jedné noze a vystrkovat boky? Možná to vypadá dobře, ale kladete velký tlak na vaše boky a bederní páteř.

A tato póza je jedno velké NE, pokud nesete těžkou tašku na jednom rameni a nebo pokud máte na boku své dítě.

Řešení: Na posílení bederní páteře a hýžďových svalů jsou nejlepší staré dobré mosty. Položte se na záda s ohnutými koleny, chodidla na zemi v šíři ramenou. Zvedněte boky ze země a vytvořte rovnou linii od kolen po ramena. Jak se zvedáte, stáhněte břišní a hýžďové svaly. Poté se opět pomalu snižte a celé opakujte 8 - 10x krát.

5. Buďte jako labuť

Ať už sedíte u počítače celý den nebo jste ďábelský pisatel zpráv, neustále se hrbíte nad svým telefonem, vystavujete se riziku, že budete mít zkrácené svaly na hrudníku a nakonec můžete trpět bolestmi křční páteře, se vší tou bolestí, kterou to sebou nese.

Řešení: Nejlepším přítelem se vám v tomto případě stane veslovací trenažér. Protahuje totiž prsní svaly a posiluje střed zad. Jen se při cvičení ujistěte, že nepropínáte kolena a udržujete mírný záklon a krk v jedné rovině s páteří. Zakloňte se a udržte si tuto pozici, zatímco si k tělu přitáhnete madla.

6. Nastartujte motory

Správné držení těla je při řízení auta ještě důležitější než všechny výš uvedené body, a to díky tomu, že bezpečnostní systémy v autě byly navrženy na osobu, která sedí vzpřímeně správně na sedačce. Čím lépe sedíte, tím lépe vás ochrání v případě nehody.

Nastavte si sedadlo tak, abyste byli ve správné vzdálenosti od volantu. Pokud se potřebujete nahnout k volantu nebo ohnout prsty u nohou jste pravděpodobně příliš daleko. Naopak pokud jste shrbení nad volantem, jste přiliš blízko.

Řešení: Vždy mějte záda opřená o opěrku a nastavte si opěrku hlavy nemějte dál než 10 cm od hlavy. Celkové držení těla zlepšíte i tím, že budete cvičit pravidelně jógu mezi vašimi cestami. Podívejte se na rozvrh svého klubu a navštivte některou z našich lekcí jógy, které vám pomohou se protáhnout a posílit.

Kategorie Tagy